30-plus headed to State DECA Contest

Lima Senior High School will again be represented well at the Ohio DECA Competition in March.

More than 30 students competed and advanced through the District 3 Competition Tuesday, Jan. 31.

Below are the District Results:

Apparel and Accessories – Paige Lofton, 4th place (state qualifier)

Accounting Applications – Jaden Walker, 5th place

Business Finance – DaShyia Carter, 3rd place (state qualifier), Samantha Cousey, 5th place (state qualifier)

Automotive Services Marketing – Dakota Stocker, 1st place (state qualifier)

Business Services – Tatyanna Talbert, 2nd place (state qualifier)

Apparel and Accessories – Ashiana Sigman, 4th place (state qualifier)

Hotel and Lodging Management – Madison Katuramu, 5th place

Human Resources Management – Austin Anderson, 2nd place (state qualifier)

Marketing Communications – Zenesto Martin, 5th place (state qualifier)

Quick Serve Restaurant Management – Jakayla Manley, 5th place

Restaurant and Food Service Management – Skylar Quintero, 1st place (state qualifier)

Principles of Business Administration – Christian Proby, 4th place

Principles of Finance – Manajae Kelly, 4th place, Jatsiel Colon, 5th place

Principles of Hospitality – Cameron Harris-Johnson, 1st place (state qualifier), Javier Quinones, 5th place

Principles of Marketing – Leah Alsept, 3rd place (state qualifier)

Personal Financial Literacy – Precious Reynolds, 2nd place (state qualifier)

Buying and Merchandising Team Decision Making – Destiny Burk and Gabby Livchak, 1st place (state qualifiers)

Financial Services Team Decision Making – Aaron Bennett and Nick Jolliff, 1st place (state qualifiers), Keonte Bankston and Jalin McDonald, 3rd place (state qualifiers)

Hospitality Team Decision Making – Jalinda Houston and Otisha Calhoun, 2nd place (state qualifiers)

Marketing Management Team Decision Making – Jelisa Austin and Jesus Pagan-Rosario, 1st place (state qualifiers)

Sports and Entertainment Team Decision Making – Nate Jones and Jaden Crowder, 3rd place (state qualifiers)

Advertising Campaign – Ethan Gardner, Jayce Lauck, and Tajah Upshaw, 3rd place (state qualifiers), Reilie Lyons, Preshus Lowe, and Kiara Buchanan, 4th place (state qualifiers)

Fashion Merchandising Promotion Plan – Tiera Cotton and Maleehah Robertson, 4th place

Sports and Entertainment Promotion Plan – Adrian Jones, Colton Fry, and Tyler Lesh, 3rd place (state qualifiers)

Financial Consulting – Katie Woods, 3rd place (state qualifier) and Kolbe Webb, 5th place

This entry was posted in District News and tagged , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.